Guest guest Posted June 30, 2002 Report Share Posted June 30, 2002 Oh, boy! Do they rip people off! A farmer I get raw goat milk from sells his goat meat at between 2 and 3 dollars a pound (on a very small scale, though). Compare that with Big Bluff Ranch's $9! Prices these bandits charge for healthier food is one of big reasons why many people still buy factory produced food. Roman Judith wrote: > Just got this email from the Big Bluff ranch and > thought others might be interested- > > ------------ > Hello, > > It is time for another quick note from us here at Big > Bluff Ranch. We are extremely > pleased/surprised/thrilled at the reception our meat > has had. We are in the happy state of having more > demand than supply. The articles in the NY Times and > the Chronicle have caused this demand. They were good > articles that really highlighted why grass-fed is > better. In fact, we were sort of mentioned in the > Chronicle article. It listed stores that sold > grass-fed meats, and the store in which our meat is > sold was mentioned. So we are semi-famous, but we > won't charge you more for it. Rest assured, we still > have enough meat to keep you carnivores happy. Here > are some highlights of our operation that you should > be interested in. > > Beef - We just sent another four animals to be > harvested. So in three weeks, we will be fully stocked > once again. If anyone is interested in a split half or > half, then call us and we can arrange for some custom > butchering. > > Chevre - OK, this is just the French word for goat. We > do have animals ready for harvest. The meat has a > sweet mild flavor that is truly delicious. If you're a > daring gourmand, then you shouldn't pass up this > opportunity to try the meat that most of the world > prefers. > > Lamb - We have lambs for sale now. These lambs have > been bought from a known source and will be chock full > of flavor and goodness. > > Both the chevre and lamb supply is limited. It is sold > in half(~15lbs) or whole(~30lbs) sizes. Lamb costs > $8/lb for a whole or $9/lb for a half. Goat costs > $7/lb for a whole or $8/lb for a half. If you would > like some, you need to let us know as soon as > possible. First come, first serve. > > Sacramento Area - Tyler is attending the Sacramento > Farmer's Market (8th and W) every Sunday this summer. > It is a great place to get some veggies and some beef. > He would love to see anyone who has any questions that > he can answer (Please, no hard questions, he might not > know the answer and feel embarrassed). > > Bay Area - We have been supplying one of the health > food stores regularly. Call the store to make sure > they are stock. But if they are empty, they won't be > for long. The store is in Alameda and is called > HealthIS (1347 Park, phone 510-865-1500). This store > is selling our meat to get more customers in the door, > so let them know that you came for our meat, and pick > up some other goodies while you are there. > > A quick note on bargain buying of our meat from any > location: when you buy from the store or Farmer's > Market you are buying at retail prices, but if you buy > slightly larger quantities (minimum 15lbs, which fits > in one paper grocery bag) you buy at wholesale prices, > and can save some big bucks. You must call us for the > wholesale packages. As usual, feel free to call, > email, or shout, we like all sorts of communication, > > Tyler, , and Vicky > 530-529-2291 > Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.