Guest guest Posted June 29, 2010 Report Share Posted June 29, 2010 Hi listmates, Is anyone interested in sharing the cost of buying a First Grade Level Touch Math " Story Problem Kit " ? Many ESE teachers teach our students with autism to count and do math using touch Math. I would like to work on teaching my son the basics of doing very simple word problems using this method but the materials are expensive. I don't really need all 210 worksheets so I could split the materials and the cost with someone interested. See the materials at http://www.touchmath.com/index.cfm?fuseaction=firstgrade.products & CATID=3 & Pid=62 E-mail me off list with your phone number and we can talk about it. Ida Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.