Jump to content
RemedySpot.com

....

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

Some places let you return the nasty stuff if it's more than 1/2

full for full credit. The vitamin shoppe does. Have you tried the

liquid ISOPURE? It comes in a 20 ounce glass bottle and is about

$3.00 and change. Make sure it is ISOPURE ZERO and not ISOPURE

ENDURANCE!!!!!! (Loads of sugar in that one!!!!) It is pretty good

and comes in about eight or so flavors. Since it is a liquid and not

a meal it's a nice change from water. Also, vitalady has over 90

different samples available for $1.99 each. Some of the best for

Randy were strawberry white chocolate, lemon cheesecake, cool choc

mint, choco peanut butter cup, banana scream, orange cream (like a

50/50 bar!!!!) and most chocolates! Her site details the protien,

calories, sugars it's a neat deal!!!! Also (all other readers cover

your eyes!!!!) Try a little tiny slice of banana or frozen berries,

or applesauce in your shake, it seems to thicken it. also try a

little bit of low fat or non fat milk in place of water. Now, DON " T

GO OVERBOARD!!!! I mean like 1 ounce of milk to 7 ounces water, and

1 inch or less of banana, or a teaspoon of frozen berries from a

place like trader joes.(very low sugar!!!!!) read the label!!!! I

don't know what your dietary rules were, everywhere was

different!!!! Randy was at UCLA and it was 1000 calories and as

close to 100 grams of protien as possible. So if having 10-20

calories worth of fruit and milk makes it go down and stay there,

what's the biggie!!!!?? Especially if you are having trouble getting

three meals in anyway. Once they are able to stay down, try to ease

off of the added stuff a little at a time. Right now, Randy uses no

milk and just a bit of fruit to certain shakes that need a little

help. But remember the cardinal rule....ISOPURE POWDER IS NASTY!!!!

STAY FAR FAR AWAY FROM IT!!!!! Also, be good to yourself, this may

seem pricy, but the 20 ounce bottle of ISOPURE is cheaper that a

Starbucks, or a kids meal from Mc 's.... keep things in

perspective, $1.99 for a shake is cheaper than a shake from Burger

King. It's nutritional, so let it be good too!!!! Having WLS should

not be punishment, trigger foods are scary, stay away from them! But

the stuff you need should be enjoyable. Also, this board hates the

words (Magic Bullet) but its easy to use,we got ours at target. and

one last trick, I bought a package of tiny cheap tupperware like

containers, about 3 ounce size. and we mixed 1/2 of two different

packs from the vitalady samples to make our own flavors, like

strawberry & vanilla. Oh yeah, I promise this is the last tip

tonight, we started out using 1/2 of vitalady samples at a time

because it was so easy to split the sample in half using the tiny

containers for storage for the other half. this way Randy had four

to five small shakes a day instead of 2 or 3 big ones that you have

to drink in 1/2 hour or they go rotten. and he could have 5

different flavors a day!!!! I wish I was close enough to boogie over

and help you, we have samples from her right now, and Randy loves

the isopure so much (it's easy!!) We are not using too many right

now. Be good sweet neighbor!!!! I hope this helped!!!!

Your desert neighbor,

Sue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...