Jump to content
RemedySpot.com

Re: How about cost??

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

Guest guest

Hi,

I was looking into different companies like Glutenfreecookiejar. The

products are very expensive, I would imagine that it would be less expensive

to make your own food??

How do you keep your costs down??

toni

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

I make my own bread, but buy a lot of ready made stuff like pretzels and

cookies. I try to buy everything locally so I don't have to pay for

shipping, which is a killer. My food bills are at least twice what they

used to be and I don't see anyway of avoiding that since I'm also

determined to buy organic produce, as much as possible as well as meats

and poultry with no hormones or other crud added. That and ordering

special supplements has been tough on the family budget, but I'm not

comfortable with using any other products.

I'm sure a lot of stuff can be made instead of bought, but I find I don't

have much time since both my boys are home with me and keeping them

entertained and happy doesn't leave me much time for cooking. I'm also

not able to buy in bulk since storage is a problem in my house. When I

do get around to cooking, I try to bake muffins that can function for

dessert as well as breakfast so I'm not spending so much on " treats " -

but keep it on the very simple level.

Good luck.

( & Malachi's mom)

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

On Mon, 21 May 2001 18:48:35 EDT tslowin484@... writes:

> How do you keep your costs down??

> toni

>

*

Hi Toni, well I throw NOTHING out. When you have rice - don't throw that

leftover cup of rice away, use it as your filler in your meatloaf. The

chicken body can be picked to the bare bone and mixed with GFCF pasta and

made into a pasta-chicken salad. Cracker and cereal crumbs are all

stored in my refrigerator along with the heels of the bread and put into

the blender to make bread crumbs. An overripe banana is added into my

waffle mix. I use it all!!!!!

on Long Island New York

*

________________________________________________________________

GET INTERNET ACCESS FROM JUNO!

Juno offers FREE or PREMIUM Internet access for less!

Join Juno today! For your FREE software, visit:

http://dl.www.juno.com/get/tagj.

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

Food co-ops can help if you can find one in your area---you can order in

bulk and divide it up. Or if you feel up to starting one in your area.

Also, someone recently posted recipe for rice milk made at home---very

simple, just need a blender/or processor and very inexpensive. Also, if you

cook in quantity and then freeze you can save a lot of time, and some money,

too.

April

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...