Jump to content
RemedySpot.com

Re: way to figure out costs......

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

Equations and numbers are always intriguing.

What it cost to do:

TRADITIONAL TREATMENTS

Home based ABA [10 hours/ week with 3 therapist] –

· $150 monthly consultation

· $55/hr [top rated therapist]

· $20-$40 / hr for the other therapist

· A rough total of $1500 monthly for a total 40 hrs

Speech Therapy: [2-3 times a week]

· $100-$120/hr

· If in-network Speech Path that 20-80 coverage

· If out-of-network coverage 40-60 coverage

· Roughly monthly expense is anywhere $200 and above

Occupational Therapy: Once a week anywhere from $100/hr.

ALTERNATIVE TREATMENTS:

Biomedical Intervention: Consultation itself is from $250/hr and very

few insurance covers it. On top of it the cost of all various

supplements can range from $100 and above.

Chiropractic /Acupuncture visit each session is anywhere from $60 and

above.

Tomatis Listening program 2 sets of 3 weeks each costs more than $2500

depending on the geographic area.

Neurofeedback – if insurance does not cover one session is $75 and

above.

HBOT: 3 weeks – 2hrs a day $130/hr.

Whether it is Traditional or Alternative, we all try one thing after

another just HOPING that THIS ONE WILL WORK for our kids.

The array of data regarding all the above therapies spells out so boldly

that: one set of kids respond so well that it just changes their lives

whereas the other set of kids have very minimal gains.

So where does Nutriiveda fit in this Equation of high end therapies???

It does not fall into that category at all.

It is not a replacement to therapies but will be more like catalyst to

it.

So why try it?

Why not – because it is all natural. If it can speed up the process

of progress, why not go for it. It contains ingredients that have been

used in Ayurvedic treatments [traditional medicine in India] for more

than 5000 years. The ingredients in it have been helping some of the

kids. So why not jump into wagon to improve the more chances of success.

Success for our kids is more important in this equation than anything

else.

Our day starts with a hope to see progress. And our day ends with not so

much enthusiasm because nothing huge has happened. So if there is

something non-invasive and natural which would tie up all that effort of

the other therapies, act as a catalyst , act like the last link to tie

all the loose end I think it is worth a shot.

It is that constant and that determined effort from all us parents that

has kept us going strong to look for answers for our kids.

sowmya

Most of the important things in the world have been accomplished by

people who have kept on trying when there seemed to be no hope at all.

- Dale Carnegie

>

> In light of some of the recent emails where some believe nutriiveda is

expensive and I consider it cheap (really)I thought we need to lay this

out. It's not like fish oil or a supplement that you provide that does

not replace breakfast, lunch or dinner - it's something that helps

people lose weight that need to lose weight, helps people that need to

gain weight gain weight, helps people lower their blood sugar that need

to lower their blood sugar, is all natural, no known side effects,

easily digestible isolate protein, contains all essential amino acids,

nutrient dense, gluten casein fat sodium free, ayurvedic synergistic

blend formulated and endorsed by Dr. Deepak Chopra and Dr. Simon

etc. etc. and....most remarkably... appears to have some sort of

therapeutic value here!! And as if that's not enough in addition

something in my opinion that can HELP people save money (especially if

used to replace dinner or meals eaten out)

>

> I want to put therapeutic value aside at the moment because most of us

spend about 160 on one or two sessions of either traditional or

alternative therapy. (which is what FOUR canisters of nutriiveda would

cost if you ordered that much and that would last for one month if used

to replace 2 meals @4 scoops a day or for 2 months to replace one meal a

day @2 scoops a day or 4 months to supplement @1 scoop a day for those

under 4 depending upon how it's used as I laid out in a previous

email...and to make that clear - under 4 it comes out to 10 bucks a week

for example) And...some here that go the biomedical route which can cost

thousands a month believe nutriiveda " expensive " ?

>

> The fact that anyone can consider nutriiveda at 160 a month for 60

meals (and not just meal replacement but full meal 'and' vitamin

replacement) " expensive " boggles my mind. And again the original reason

this ayurvedic product was created was for weight management

http://www.nutraeasy.com and the fact that it's helped our children in

any way is remarkable! (read what 160 dollars of nutriiveda did for Mel

in a month who used it twice a day- and she did replace meals and cut

down on constant snacking and lost 10 pounds she needed to as well)

http://littlemermaidmelanie.wordpress.com/about

>

> So back to see what the US National average is for food consumption:

>

http://www.cnpp.usda.gov/Publications/FoodPlans/2009/CostofFoodNov09.pdf

>

> And here's how to figure out how much you are currently spending on

food per person because if you find 2.70 a meal expensive than again

it's all relative: (but PS for those that don't want to read all- in

food it's about 300 per month per person...and that's not including

going out to eat expense which is much higher -even for breakfast)

>

> Instructions

>

> 1.

> Step 1

>

> Begin with an empty, full size notebook. Start with a clean page and

write down all of the names of the people in your family or household

leaving space underneath for additional calculations. If you have a very

large household this might take up to two pages, especially if your

writing tends to be large.

> 2.

> Step 2

>

> Make an additional section underneath each name for each meal of the

day. This should include breakfast, lunch, dinner, and at least one

snack. These are the sections where you'll estimate each person's meals

for the day and their basic food consumption, which will help you figure

average cost of groceries per person.

> 3.

> Step 3

>

> Take the time to consider what each person eats in a day and fill that

in for each meal. If you live with these people you should have a pretty

good idea of what they eat, especially if they are in your family. Do

this for every person in your household so that you have a complete

list. Make this list for one day only, because in the later steps you

can use simple math to estimate for the remainder of the month.

> 4.

> Step 4

>

> Create four columns on a second page which are labeled breakfast,

lunch, dinner, and snacks. These will be cumulative columns for the

total of what every person eats combined. You will have to use some

estimation here, but if you take your time you can get pretty close. For

example, using the breakfast column, add up what each person eats for

breakfast in one day and add that figure together cumulatively with

everyone else's amount of food in the new breakfast column. You might

end up with a figure like five bowls of cereal, five bananas, two

glasses of orange juice, etc. This would be an example of what three

people might eat combined for breakfast in one day. Do this for each

meal of the day.

> 5.

> Step 5

>

> Go to the grocery store with your notebook and walk around looking at

prices and calculate how much money each daily cumulative meal would

cost. For example, if you are still looking at the total of what three

people would eat for breakfast you'd have to account for what five bowls

of cereal, five bananas, and two glasses of orange juice might cost.

Look at the prices per pound on bananas, serving size in cereal and also

in orange juice. Look at the prices on the food and divide that by the

servings to get a basic idea of how much one serving will cost.

Calculate this using your own figures, and for each meal.

> 6.

> Step 6

>

> Come up with a number for each meal cumulatively and put that next to

each total meal for breakfast, lunch, dinner, and snacks. Then add the

numbers together in each column to get the total daily cost for food for

all the meals combined. If it costs three people together $5 to eat

breakfast, $5 for lunch, $15 for dinner, and $5 for snacks, your daily

average cost of food for three people would be 5+5+15+5 = $30 per day to

feed three people.

> 7.

> Step 7

>

> Using that daily figure, multiply it by 30 for the 30 days which are

in a month. So in this example $30x30 days in a month = $900 per month

for three people. Divide this figure by the amount of people, which in

this case would be 3, so $900/3 = $300 is the average cost of groceries

per person each month.

> http://www.ehow.com/how_4934372_cost-of-groceries-per-person.html

>

> =====

>

Link to comment
Share on other sites

Sowmya thank you so much for what you just wrote up...I do not believe anyone

else has ever taken the time before (and this must have taken lots!!) to figure

out what traditional and alternative therapy costs and lay it out like you just

did. Would you mind if I copied and pasted this for our other boards?

If you don't mind sharing...what progress did you see with each one of the

therapies? Not that we can compare cost to therapy as some are a given like ST

and OT- just more curious in the alternative area -like the biomedical...what

supplements are 100 and up and at the 250 an hour how often do you have to take

your son in and what progress there? The only supplements I used with Tanner

were the fish oils and carnitine and we were lucky in that we never had to do

special diets either...just tons and tons of traditional and alternative

therapies- some of the same ones you listed specifically listening therapy and

of course OT and ST...but we also did PT and alternatives like cranial sacral

and hippotherapy and music therapy...I can't even remember them all -but that's

where we put our money in and fortunately it all paid off in the end getting

Tanner mainstreamed by kindergarten -and keeping him there. Of course his

speech continues to not be perfect -but he broke the prognosis of profound

apraxia, hypotonia, sensory and global motor planning issues and proved many

wrong.

I know you said your son was babbling on the nutriiveda and then stopped when

you took him off- do you have any updates now that he's back on?

Oh and I LOVE this 'Most of the important things in the world have been

accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no hope

at all.' - Dale Carnegie

Wow- just beautiful.

Thanks again!!

=====

Link to comment
Share on other sites

,

As I mentioned we cannot replace alterantive and traditional therapies. They

have their own identities. The only thing we can come close to analysing is

whether they all go hand-in-hand. It is like the old saying - we cannot compare

apples and oranges.

There is no such thing as good therapy or bad therapy. But THERE IS a such thing

as whether your kid is a responder to that particular therapy or not. Our case

is one good example of how some did not work at all.

The supplements I give is very less compared to the many who do rigourous

biomed. Some of them are Cognitex, EFA, EPA, VIt E, Pcholene,GABA,Lithium

Citrate, Magnesium, Calcium,Inositol,B-complex,

Glutamine,Probiotics, Enzymes.....the list goes on.

After I started Nutriiveda, I cut down some of them kept the neurotransmitters

and the fish oils.

As I had mentioned during Christmas break when we started nutriiveda with 1

scoop - there was no plus or minus.When we increased to two scoops he became a

little hyper and out-focus. So I thought the best way to go about is to stop it

for 3 days - let his system get cleared and re-introduce it with 11/2 scoops.

During the 3 days of not taking nutriiveda his words were not clear - I am

talking of those words he has been taught to produce after repeated practice. We

did not understand him and we had to ask him to either sign or point to what he

wanted. But after he was back on nutriiveda, he was back on track.

Last week his teacher had repeatedly told me he was on task. Finished

everything and was ready to get out - of the classroom!!!

We have been working on /f/,/l/,/m/,/n/ for almost a year now without much

success. This week he was able to lift his tongue to the roof of his mouth to

produce /l/....THIS IS HUGE FOR US. And today his Speech PATH asked me what I

was doing different, because he was placing his tongue in the correct position

to produce certain syllables. So out of the various therapies/supplements we

have been doing to which should I give the credit - honestly i don't know. But

my inner gut says the last thing introduced should get the credit - so it is the

nutriiveda!!! I am still keeping my fingers crossed because it is just one week

of some good news.

What has aroused my curiosity is how can he lose the words in 3 days when i had

stopped it. I do want to test this again after a month or so to see if he loses

the words. But for now I am just hoping and praying to see [hear] more words out

of his mouth.

I am sure there are lots of parents who would have done more than us,since this

is new I wanted to share it with you all. Especially I wanted to share for those

who are struggling like us.

sowmya

>

> Sowmya thank you so much for what you just wrote up...I do not believe anyone

else has ever taken the time before (and this must have taken lots!!) to figure

out what traditional and alternative therapy costs and lay it out like you just

did. Would you mind if I copied and pasted this for our other boards?

>

> If you don't mind sharing...what progress did you see with each one of the

therapies? Not that we can compare cost to therapy as some are a given like ST

and OT- just more curious in the alternative area -like the biomedical...what

supplements are 100 and up and at the 250 an hour how often do you have to take

your son in and what progress there? The only supplements I used with Tanner

were the fish oils and carnitine and we were lucky in that we never had to do

special diets either...just tons and tons of traditional and alternative

therapies- some of the same ones you listed specifically listening therapy and

of course OT and ST...but we also did PT and alternatives like cranial sacral

and hippotherapy and music therapy...I can't even remember them all -but that's

where we put our money in and fortunately it all paid off in the end getting

Tanner mainstreamed by kindergarten -and keeping him there. Of course his

speech continues to not be perfect -but he broke the prognosis of profound

apraxia, hypotonia, sensory and global motor planning issues and proved many

wrong.

>

> I know you said your son was babbling on the nutriiveda and then stopped when

you took him off- do you have any updates now that he's back on?

>

> Oh and I LOVE this 'Most of the important things in the world have been

accomplished by people who have kept on trying when there seemed to be no hope

at all.' - Dale Carnegie

>

> Wow- just beautiful.

>

>

> Thanks again!!

>

>

>

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...