Guest guest Posted January 15, 2010 Report Share Posted January 15, 2010 In light of some of the recent emails where some believe nutriiveda is expensive and I consider it cheap (really)I thought we need to lay this out. It's not like fish oil or a supplement that you provide that does not replace breakfast, lunch or dinner - it's something that helps people lose weight that need to lose weight, helps people that need to gain weight gain weight, helps people lower their blood sugar that need to lower their blood sugar, is all natural, no known side effects, easily digestible isolate protein, contains all essential amino acids, nutrient dense, gluten casein fat sodium free, ayurvedic synergistic blend formulated and endorsed by Dr. Deepak Chopra and Dr. Simon etc. etc. and....most remarkably... appears to have some sort of therapeutic value here!! And as if that's not enough in addition something in my opinion that can HELP people save money (especially if used to replace dinner or meals eaten out) I want to put therapeutic value aside at the moment because most of us spend about 160 on one or two sessions of either traditional or alternative therapy. (which is what FOUR canisters of nutriiveda would cost if you ordered that much and that would last for one month if used to replace 2 meals @4 scoops a day or for 2 months to replace one meal a day @2 scoops a day or 4 months to supplement @1 scoop a day for those under 4 depending upon how it's used as I laid out in a previous email...and to make that clear - under 4 it comes out to 10 bucks a week for example) And...some here that go the biomedical route which can cost thousands a month believe nutriiveda " expensive " ? The fact that anyone can consider nutriiveda at 160 a month for 60 meals (and not just meal replacement but full meal 'and' vitamin replacement) " expensive " boggles my mind. And again the original reason this ayurvedic product was created was for weight management http://www.nutraeasy.com and the fact that it's helped our children in any way is remarkable! (read what 160 dollars of nutriiveda did for Mel in a month who used it twice a day- and she did replace meals and cut down on constant snacking and lost 10 pounds she needed to as well) http://littlemermaidmelanie.wordpress.com/about So back to see what the US National average is for food consumption: http://www.cnpp.usda.gov/Publications/FoodPlans/2009/CostofFoodNov09.pdf And here's how to figure out how much you are currently spending on food per person because if you find 2.70 a meal expensive than again it's all relative: (but PS for those that don't want to read all- in food it's about 300 per month per person...and that's not including going out to eat expense which is much higher -even for breakfast) Instructions 1. Step 1 Begin with an empty, full size notebook. Start with a clean page and write down all of the names of the people in your family or household leaving space underneath for additional calculations. If you have a very large household this might take up to two pages, especially if your writing tends to be large. 2. Step 2 Make an additional section underneath each name for each meal of the day. This should include breakfast, lunch, dinner, and at least one snack. These are the sections where you'll estimate each person's meals for the day and their basic food consumption, which will help you figure average cost of groceries per person. 3. Step 3 Take the time to consider what each person eats in a day and fill that in for each meal. If you live with these people you should have a pretty good idea of what they eat, especially if they are in your family. Do this for every person in your household so that you have a complete list. Make this list for one day only, because in the later steps you can use simple math to estimate for the remainder of the month. 4. Step 4 Create four columns on a second page which are labeled breakfast, lunch, dinner, and snacks. These will be cumulative columns for the total of what every person eats combined. You will have to use some estimation here, but if you take your time you can get pretty close. For example, using the breakfast column, add up what each person eats for breakfast in one day and add that figure together cumulatively with everyone else's amount of food in the new breakfast column. You might end up with a figure like five bowls of cereal, five bananas, two glasses of orange juice, etc. This would be an example of what three people might eat combined for breakfast in one day. Do this for each meal of the day. 5. Step 5 Go to the grocery store with your notebook and walk around looking at prices and calculate how much money each daily cumulative meal would cost. For example, if you are still looking at the total of what three people would eat for breakfast you'd have to account for what five bowls of cereal, five bananas, and two glasses of orange juice might cost. Look at the prices per pound on bananas, serving size in cereal and also in orange juice. Look at the prices on the food and divide that by the servings to get a basic idea of how much one serving will cost. Calculate this using your own figures, and for each meal. 6. Step 6 Come up with a number for each meal cumulatively and put that next to each total meal for breakfast, lunch, dinner, and snacks. Then add the numbers together in each column to get the total daily cost for food for all the meals combined. If it costs three people together $5 to eat breakfast, $5 for lunch, $15 for dinner, and $5 for snacks, your daily average cost of food for three people would be 5+5+15+5 = $30 per day to feed three people. 7. Step 7 Using that daily figure, multiply it by 30 for the 30 days which are in a month. So in this example $30x30 days in a month = $900 per month for three people. Divide this figure by the amount of people, which in this case would be 3, so $900/3 = $300 is the average cost of groceries per person each month. http://www.ehow.com/how_4934372_cost-of-groceries-per-person.html ===== Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.