Jump to content
RemedySpot.com

Cost of meals per family -way to figure out costs

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

In light of some of the recent emails where some believe nutriiveda is expensive

and I consider it cheap (really)I thought we need to lay this out. It's not

like fish oil or a supplement that you provide that does not replace breakfast,

lunch or dinner - it's something that helps people lose weight that need to lose

weight, helps people that need to gain weight gain weight, helps people lower

their blood sugar that need to lower their blood sugar, is all natural, no known

side effects, easily digestible isolate protein, contains all essential amino

acids, nutrient dense, gluten casein fat sodium free, ayurvedic synergistic

blend formulated and endorsed by Dr. Deepak Chopra and Dr. Simon etc. etc.

and....most remarkably... appears to have some sort of therapeutic value here!!

And as if that's not enough in addition something in my opinion that can HELP

people save money (especially if used to replace dinner or meals eaten out)

I want to put therapeutic value aside at the moment because most of us spend

about 160 on one or two sessions of either traditional or alternative therapy.

(which is what FOUR canisters of nutriiveda would cost if you ordered that much

and that would last for one month if used to replace 2 meals @4 scoops a day or

for 2 months to replace one meal a day @2 scoops a day or 4 months to supplement

@1 scoop a day for those under 4 depending upon how it's used as I laid out in a

previous email...and to make that clear - under 4 it comes out to 10 bucks a

week for example) And...some here that go the biomedical route which can cost

thousands a month believe nutriiveda " expensive " ?

The fact that anyone can consider nutriiveda at 160 a month for 60 meals (and

not just meal replacement but full meal 'and' vitamin replacement) " expensive "

boggles my mind. And again the original reason this ayurvedic product was

created was for weight management http://www.nutraeasy.com and the fact that

it's helped our children in any way is remarkable! (read what 160 dollars of

nutriiveda did for Mel in a month who used it twice a day- and she did replace

meals and cut down on constant snacking and lost 10 pounds she needed to as

well) http://littlemermaidmelanie.wordpress.com/about

So back to see what the US National average is for food consumption:

http://www.cnpp.usda.gov/Publications/FoodPlans/2009/CostofFoodNov09.pdf

And here's how to figure out how much you are currently spending on food per

person because if you find 2.70 a meal expensive than again it's all relative:

(but PS for those that don't want to read all- in food it's about 300 per month

per person...and that's not including going out to eat expense which is much

higher -even for breakfast)

Instructions

1.

Step 1

Begin with an empty, full size notebook. Start with a clean page and write

down all of the names of the people in your family or household leaving space

underneath for additional calculations. If you have a very large household this

might take up to two pages, especially if your writing tends to be large.

2.

Step 2

Make an additional section underneath each name for each meal of the day.

This should include breakfast, lunch, dinner, and at least one snack. These are

the sections where you'll estimate each person's meals for the day and their

basic food consumption, which will help you figure average cost of groceries per

person.

3.

Step 3

Take the time to consider what each person eats in a day and fill that in

for each meal. If you live with these people you should have a pretty good idea

of what they eat, especially if they are in your family. Do this for every

person in your household so that you have a complete list. Make this list for

one day only, because in the later steps you can use simple math to estimate for

the remainder of the month.

4.

Step 4

Create four columns on a second page which are labeled breakfast, lunch,

dinner, and snacks. These will be cumulative columns for the total of what every

person eats combined. You will have to use some estimation here, but if you take

your time you can get pretty close. For example, using the breakfast column, add

up what each person eats for breakfast in one day and add that figure together

cumulatively with everyone else's amount of food in the new breakfast column.

You might end up with a figure like five bowls of cereal, five bananas, two

glasses of orange juice, etc. This would be an example of what three people

might eat combined for breakfast in one day. Do this for each meal of the day.

5.

Step 5

Go to the grocery store with your notebook and walk around looking at

prices and calculate how much money each daily cumulative meal would cost. For

example, if you are still looking at the total of what three people would eat

for breakfast you'd have to account for what five bowls of cereal, five bananas,

and two glasses of orange juice might cost. Look at the prices per pound on

bananas, serving size in cereal and also in orange juice. Look at the prices on

the food and divide that by the servings to get a basic idea of how much one

serving will cost. Calculate this using your own figures, and for each meal.

6.

Step 6

Come up with a number for each meal cumulatively and put that next to each

total meal for breakfast, lunch, dinner, and snacks. Then add the numbers

together in each column to get the total daily cost for food for all the meals

combined. If it costs three people together $5 to eat breakfast, $5 for lunch,

$15 for dinner, and $5 for snacks, your daily average cost of food for three

people would be 5+5+15+5 = $30 per day to feed three people.

7.

Step 7

Using that daily figure, multiply it by 30 for the 30 days which are in a

month. So in this example $30x30 days in a month = $900 per month for three

people. Divide this figure by the amount of people, which in this case would be

3, so $900/3 = $300 is the average cost of groceries per person each month.

http://www.ehow.com/how_4934372_cost-of-groceries-per-person.html

=====

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...