Guest guest Posted March 8, 2010 Report Share Posted March 8, 2010 You can order from http://www.pursuitofresearch.org We also added for International order there -will only charge what we are charged for shipping and will first get approval for shipping cost. The cost is our cost which is 40 US dollars a canister. Comes out to 80 dollars for 2 canisters of either chocolate or vanilla. Here is the breakdown of costs per age per child for nutriiveda use per month: If your child is 3 or younger it comes out to 40 dollars a month as they'll only need a scoop a day and there are 30 scoops per canister. So you'll only need one canister a month. If your child is 4 to 8 it comes out to 80 dollars a month as they'll need 2 scoops a day and there are again 30 scoops per canister. You'll need 2 canisters a month. If your child is 9 or older for therapeutic reasons a one month supply will be 160 dollars for 4 scoops a day -you will go through about one canister a week and again you will need 4. Keep in mind the product is formulated to be if needed FULL meal and vitamin replacement and comes out to around 2.70 US dollars per meal. It is gluten, casein, fat, sodium and caffeine free with all the nutrients, proteins and essential amino acids. Growing children need fat and even sodium so you want to make sure that your growing child eats with the product even if it's a smaller meal. And don't forget healthy snacks too. Also keep your child hydrated as that appears to help accelerate the surges (as if the nutriiveda needs acceleration!!) More Q & A here http://pursuitofresearch.org/faq.html Where did you see 180 dollars per canister?? Just curious. ===== Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.